Upload Hızı nedir?

Upload, son yıllarda çok fazla ön plana çıkan ve internet bağlantısı için önemli bir yere sahip olan kavramlardan biridir. Dijital platformlarda daha çok download kavramı bilinir. Bunun sebebi de kullanıcıların çok fazla dosya indirme işlemi yapmasıdır. Bu işlem de doğal olarak hız gerektirir. Son yıllarda ise teknolojinin ve kullanıcıların ihtiyaçlarının değişmesi ile durum değişti. Dosya indirmenin hızı kadar yükleme hızının da önemi arttı.

“Upload”, İngilizce bir kavramdır ve dilimize “yükleme” olarak çevrilebilir. Yani “download” işleminin tam tersidir. Genel olarak internet dünyasında çoklu yükleme hızını ifade için kullanılır. Teknolojinin değişmesi ile birlikte sadece internet üzerindeki ihtiyaçlar değil, aynı zamanda kullanıcıların veri paylaşımı ile ilgili alışkanlıkları da değişti. Daha fazla veri üretilmeye ve tüketilmeye başlandı. Bu sebeple internet ortamından cihazınıza indireceğiniz dosyaların boyutları da arttı. Söz konusu dosyaları istediğiniz hızda ve kaliteli şekilde indirmeniz için yüksek hızlı yükleme teknolojisi de önem kazandı.

Bağlantınızın upload testini yapmak için geliştirilmiş birçok platform bulunur. Bu platformları ziyaret ederek bağlantınızın upload testini yapabilir ve arzu ettiğiniz yeterlilikte olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Upload Hızının Yükselmesi İçin Neler Yapılmalıdır?

Upload hızınız için öncelikle internet servis sağlayıcınızdan detaylı bilgi talebinde bulunabilirsiniz. Yeni bir abonelik açtıracaksanız, öncelikle upload hızını dikkate alarak gerekli taleplerde bulunabilirsiniz. Fakat bazen servis sağlayıcılarının vaat ettiği upload hızı ile bulunduğunuz adresin altyapısı birbiri ile uyum sağlayamaz. Bu durumda düşük olan hıza göre hizmet alırsınız. Yani bu kapsamda bulunduğunuz lokasyon, öncelikli kriterler arasında yer alır.

İnternet kullanımı sırasında hızınızı artırmak için basit tedbirler alabilirsiniz. Kablolu bağlantı, günümüzde halen kabul gören bir bağlantı türüdür. Bu kapsamda kablosuz bağlantı kullanıyorsanız, bir ethernet kablosu ile bağlantınızı kabloluya çevirebilirsiniz. Bina içerisindeki bağlantıların eskimiş olması da bağlantınızın kalitesiz olmasına sebep olacaktır. Bu kabloları değiştirmeniz de download ve upload hızlarını doğal olarak artırır.

Upload Hızı Nerede Gerekir?

Günümüzün önemli bir kısmı yoğun internet kullanımı ile geçer. Bu da doğal olarak, internette yapılan işlerin hızlı şekilde yapılması ihtiyacını ortaya çıkarır. Birçok alanda upload hızının yüksek olmasına ihtiyaç duyulur. Örneğin; görüntülü sohbet yaptığınız bir arkadaşınıza ses ve görüntü gönderilir. Bu gönderimin hızlı ve kaliteli olması tamamen sizin upload hızınız ile ilgili bir kavramdır. Dolayısıyla günümüz internet ihtiyaçları arasında internetin download hızı kadar upload hızı da önem taşır.

Başka bir örnek verelim; özellikle pandemi döneminde birçok şirket çalışanlarını home office şeklinde çalıştırmaya başladı. Başta ülkemizin seçkin ve önde firmaları olmak üzere, birçok şirket bu uygulamaya geçti. Home office çalışma sistemi ile çalışan bireyler, internet hızında upload’un en az download kadar önemli olduğunu yaşayarak gördüler. Bu kapsamda ortaya çıkabilecek problemler nedeniyle müşterilerle çeşitli iletişim sorunları yaşanabiliyor.

Sağlıklı bir şekilde çağrı merkezi yönetim sisteminin kurulması için, internetin download hızının yüksek olması kadar upload hızının da yüksek olmasına ihtiyaç var. Dolayısıyla birçok internet kullanıcısı, servis sağlayıcısından upload hızını artırma ve tam kapasite ile kullanma hakkı talep ediyor. İnternet kullanımını daha fazla artıran pandemi süreci de bireyleri internet download ve upload hızlarını sorgulamaya yönlendiriyor.

İnternet hızı size zaman kazandırır. Dolayısıyla download ve upload hızlarını göz önünde tutmanız önemli bir husustur. Bu amaçla siz de pratik programlar ya da uygulamalar sayesinde internetinizin hızını test edebilir ve upload hızının artırılması için gereken adımları atabilirsiniz.

Comments are closed.