Güvenli İnternet Hizmeti

İnternet dünyasında çok miktarda faydalı içerik bulunsa da bir o kadar da zararlı içerik bulunur. “Güvenli internet nedir?” sorusuna verilecek en basit cevap; “kullanıcının bu zararlı içeriklerden korunması kapsamında geliştirilmiş bir sistem” olmasıdır. Güvenli internet, kullanıcının isteğine bağlı olan, ücretsiz ve son derece şeffaf olan bir hizmettir. Söz konusu servis sayesinde başta internet kullanan genç ve çocuklar olmak üzere, kullanıcı zararlı içeriklerden korunur. Genç nesilin ve toplum değerlerinin korunmasını sağlayan bu hizmet, son derece kullanışlı bir yapı sunar. Güvenli internet kavramıyla ilgili aşağıdaki sayfaları ziyaret edebilirsiniz.

https://www.guvenlinet.org.tr/itiraz

https://www.guvenlinet.org.tr/ihbar

https://www.guvenlinet.org.tr

  • Çocuk ve Aile olmak üzere iki farklı profil seçeneği ile sunulmaktadır. Bu profillere ait kriterler psikoloji, pedagoji, sosyoloji ve hukuk alanlarında uzman akademisyenlerin bulunduğu, BTK bünyesindeki bir kurul tarafından tespit edilmektedir. guvenlinet.org.tr/sorgula adresinden sitelerin hangi profilde olduklarını sorgulayabilirsiniz..

    Çocuk Profili

    Pedagoji, sosyoloji ve psikoloji alanlarında uzman akademisyenlerin bulunduğu bir komisyon tarafından belirlenen kriterlere uygun kategorilerdeki sitelere erişilebilen profildir.

  • Aile Profili

    Kumar, uyuşturucu, fuhuş, müstehcenlik, şiddet, terör, dolandırıcılık, zararlı yazılım gibi kategorilerdeki siteleri engelleyen profildir.

Çağrı merkezimizden profil seçimi ve değişimini kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle güvenli internet sorgulama yapmayı tercih edebilirsiniz. Kullandığınız profili değiştirmek istediğinizde de online işlemler bölümünden gerekli değişiklik adımlarını takip edebilirsiniz.

Aile koruma kapsamında tercih edilen güvenli internet hizmeti, tamamen ücretsiz bir sistemdir. Bu kapsamda sistemi güvenle tercih ederek, çocuklarınızla birlikte gönül rahatlığı ile interneti kullanabilirsiniz.

“Güvenli internet kullanımı nedir?” sorusunun yanı sıra “söz konusu hizmetin zorunlu olup olmadığı” da kullanıcının kafasında soru işareti oluşturan hususlardan biridir. Güvenli internet hizmeti, zorunlu bir hizmet alanı değildir. Kullanıcı talep etmesi durumunda bu sistemi kullanabilir. Toplumun internetin zararlı etkilerinden uzak tutulmasını amaçlayan bu hizmet ile internetin pozitif yönlü kullanımını sağlayabilirsiniz.

Her ne kadar güvenli internet, sıklıkla tercih edilen bir sistem olsa da zaman zaman iptal edilmesi talebinde de bulunulur. Güvenli internet iptali ile ilgili takip edeceğiniz birkaç yol vardır: Bunlar online işlemler menüsünden, Whatsapp destek hattımızdan ve çağrı merkezimizi arayarak güvenli internet hizmeti kapatma adımlarını izlemektir. Güvenli internet hizmetinin iptal edilmesine yönelik gerekli talepte bulunmanız halinde, bahse konu hizmet derhal iptal edilecektir.