İnternet Altyapısı Nedir?

İnternet altyapısı internet hızını belirleyen en büyük etkendir. İnternet altyapınız ne kadar hızı kaldırıyorsa en fazla o kadar hız alabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; altyapı sorgulamada 85 Mbps hız sonucu aldığınızda alabileceğiniz en yüksek internet hızı 85 Mbps demek olur. Bu nedenle bir internet hizmeti almadan önce yapılması gereken ilk şey internet hizmeti alacağınız adresteki altyapıyı sorgulamak olmalıdır. Bu sayede altyapınıza en uygun internet paketini seçebilirsiniz. İnternet altyapı türlerini ADSL, VDSL ve Fiber olarak üçe ayırabiliriz. ADSL altyapıda daha düşük hızlar alırken VDSL altyapıda ADSL altyapıya göre daha yüksek hız alırsınız. Fiber altyapı ise ADSL ve VDSL altyapıya göre daha hızlı ve kesintisiz bir şekilde çalışır.

ADSL, VDSL ve Fiber Altyapılarının farkları nelerdir?

Asymmetric Digital Subscriber Line’ın kısaltması olarak kullanılan ADSL, bir DSL bağlantı çeşididir. ADSL altyapıda internet bağlantısı bakır telefon kabloları aracılığıyla size yakın bir telefon santralinden evinizdeki ADSL uyumlu modeme bağlanır. ADSL bağlantılarda internetin hızı evin santrale uzaklığı, bina altyapısının kalitesi gibi farklı durumlara göre değişkenlik gösterir. Bu altyapıya sahip kullanıcılar en fazla 16 Mbps hıza sahip olabilmektedir. VDSL ise Very High Digital Subscriber Line’ın kısaltılması olarak kullanılır. VDSL, tıpkı ADSL gibi bir DSL bağlantı türüdür. İnternete bağlandığınız adrese yakın bir telefon santralinden bakır telefon kabloları aracılığıyla evinizdeki VDSL uyumlu modeme internet bağlantısı sağlar. VDSL in ADSL den en büyük farkı ise VDSL in ADSL e göre neredeyse 10 kat daha hızlı upload, 5 kat daha hızlı download hızına sahip olmasıdır. VDSL bağlantıda internet hızı 100 Mbps’ye kadar çıkabilir. Fiber, fiber optik kablolarla sağlanan erişim sistemine verilen isimdir. Bu altyapıda veriler, ışığı ileten cam veya plastik tellerden oluşan fiber optik kablolar üzerinden taşınmaktadır. Fiber kablolar sayesinde fiber internet hızı diğer internet bağlantılarına göre daha yüksek olur. Dünyanın en yüksek internet hızı olarak kabul edilen fiber internet “ışık hızında internet” olarak da adlandırılmaktadır. Fiber internet için telefon hattına ihtiyaç duyulmaz. Diğer altyapı türlerine göre daha kesintisiz, daha hızlı hizmet alırsınız.

İnternet Hızını Sorgulamak Neden Önemli?

İnternet altyapı sorgulama servisimiz ile adresinizde alabileceğiniz en yüksek internet hızını öğrenirsiniz. Böylelikle internet altyapınıza en uygun internet paketinden yararlanabilir, alabileceğiniz hızdan daha yüksek hızdaki paketlere ek ücret ödemezsiniz. Mevcutta kullandığınız internetin hızını ölçmek için ise internet hız testi sayfamıza göz atabilirsiniz.

İnternet Altyapı Sorgulama

BirNET’den ev interneti hizmeti alabilmek için hizmet almak istediğiniz adreste internet altyapısı olması gerekmektedir. Bu bilgiyi BirNET internet altyapı sorgulama alanından adresinizi girerek öğrenebilir, alabileceğiniz en yüksek internet hızını görüntüleyebilir ve altyapınıza en uygun BirNET internet paketi için anında başvuruda bulunabilirsiniz.

Sorguladığım Adreste İnternet Altyapısı Yoksa Ne Yapmalıyım?

Bulunduğunuz adreste internet altyapısının görünmesi için altyapı sağlayıcı bu alana internet altyapısını getirmiş ve bu altyapıyı ilgili adrese bağlamış olması gerekmektedir. Eğer bulunduğunuz adres için alt yapı işlemleri yapılmadıysa Millenicom internet altyapı sorgulama alanına adresinizi girdikten sonra bu adreste altyapı yok cevabı ile karşılaşırsınız. Bu uyarı ile karşılaşmanız, girmiş olduğunuz adreste internet altyapısının henüz olmadığını göstermektedir. Bu durum genellikle yeni yapılmış binalarda karşımıza çıkmaktadır. Binaya alt yapı işlemleri yapılmış ve tamamlanmış olmasına rağmen sorgunuzda da alt yapı yok uyarısı alıyorsanız, bu durumda başvuruda bulunduğunuz internet servis sağlayıcıya aynı bina içerisinde çalışan telefon yada internet hizmet numarasını (17,18 veya 88 ile başlayan 10 haneli Numara) iletmeniz durumunda başvuruda bulduğunuz internet servis sağlayıcı bu konu hakkında daha detaylı sorgulama yapılacaktır. İnternet altyapı sorgulamanız sonucunda kesin olarak altyapınız yok cevabı ile karşılaştığınızda konu hakkında altyapı sağlayıcı iletişime geçilmeli, adreste altyapı görünmediği bilgisi kendilerine iletilmeli ve adres için altyapı talep edilmelidir. Genellikle binada oturan kişilerin toplu başvurusu ya da imza toplama ile yapılan başvurular daha hızlı sonuç vermektedir. Altyapı sağlayıcı adresinize ilgili internet bağlantısını sağladığında BirNET de aynı altyapı ve aynı hızda interneti daha uygun fiyatlara sunduğumuz kampanyalarımıza başvurabilir, aynı hizmetten daha avantajlı fiyatlarla yararlanabilirsiniz.

 

Comments are closed.